Usluge

Prijem novca iz
inostranstva

Prijem novčanih sredstava iz inostranstva na devizni tekući račun u evrima ili drugim stranim valutama možete da obavite u svega nekoliko koraka:

Pošiljaocu novca prosledite instrukciju za devizna plaćanja

Kada dobijete obaveštenje o uplati, ukoliko je potrebno, priložite traženi dokument

Novac u evrima podignite na našim bankomatima

Šta je potrebno za prijem novca iz inostranstva?

  • 1

    Potrebno je da imate otvoren platni račun u našoj Banci, a pošiljalac ne mora.

  • 2

    Pošiljalac bi trebalo da dobije Instrukciju za devizna plaćanja.

  • 3

    Potrebno je priložiti dodatnu dokumentaciju kroz aplikaciju u slučaju:
    · kada iz podataka o prilivu nije moguće utvrditi osnov plaćanja
    · kada je dokumentacija neophodna zbog regulative

Instrukcija za plaćanje

  • Svi Yettel Bank korisnici su prilikom otvaranja računa platnog računa, u sklopu dokumentacije dobili i Instrukciju za devizna plaćanja. U instrukciji su navedeni korespondenti naše Banke u inostranstvu za različite valute plaćanja kao i IBAN korisnika priliva.

  • Ukoliko instrukcija nije dostupna korisniku, univerzalnu instrukciju možeš preuzeti na kraju ove strane. Potrebno je uneti ime, prezime, adresu i IBAN (International Bank Number) koji se pravi tako što se ispred broja računa upiše RS 35.

Kako obaviti prijem novca?

Instrukciju, u kojoj su popunjeni podaci primaoca (ime i prezime, adresa, broj računa u IBAN formatu – RS35115________________ ) je potrebno poslati pošiljaocu. Takođe, u polju „Detalji plaćanja“ je poželjno upisati svrhu po kojoj se priliv ostvaruje (pomoć članu porodice, lični transfer…) jer će olakšati pravdanje priliva u slučajevima kada nije neophodna dodatna dokumentacija. U tabeli u nastavku su navedeni ilustrativni primeri pošiljalac/primalac za uplate iz inostranstva (prijem novčanih sredstava iz inostranstva na devizni tekući račun u evrima ili drugim stranim valutama) i u zavisnosti od toga, odgovarajuća dokumentacija koju je neophodno priložiti kako bi se priliv realizovao.

PRIJEM NA DEVIZNI RAČUN IZ INOSTRANSTVA

 

 

*Knjiže se prilivi samo sa liste institucija elektronskog novca koje posluju u skladu sa Zakonom.

**Može biti jedna ili više transakcija na mesečnom nivou do 10.000 EUR.

***Ako je nalogodavac inostrana osiguravajuća kuća (npr. Expata), klijent treba da dostavi dokument (dokaz) na osnovu koje ima osiguranje u inostranstvu (dvojno državljanstvo, boravisnu, studensku vizu ili ugovor o radu) ili da je u pitanju vrsta osiguranja za slučaj koji ne pokrivaju osiguravajuće kuće u Srbiji.

***Pravdanje priliva u RSD za nerezidente iz inostranstva je isto kao i za prilive u EUR ili bilo kojoj drugoj valuti. Potrebno je da se dostavi faktura ili ugovor, ako je nalogodavac pravno lice. Isto važi ako je nalogodavac fizičko lice, ali za iznose veće od EUR 10.000 u dinarskoj protivvrednosti.

PRIJEM NA DEVIZNI RAČUN IZ ZEMLJE

 

*****Banka zadržava pravo da zatraži dokumentaciju

Korisne informacije

Novac iz inostranstva primamo isključivo u 2 strane valute (EUR, USD), iz bilo kog dela sveta; ne postoji ograničenje u zemljama, već isključivo ograničenje u vrsti valuta. Yettel Bank naplaćuje naknadu za devizne prilive primaocu iz inostranstva u iznosu od 0,5% ili minimum 300 dinara, a maksimalno 10.000,00 dinara (uslugu prijem novčanih sredstava iz inostranstva na devizni tekući račun u evrima ili drugim stranim valutama), osim za naplate po osnovu humanitarne pomoći.

Ukoliko priliv sredstava potiče sa Kosova, potrebno je da korisnik dostavi podatke o naplati. Nakon dostavljanja podataka, sredstva se, prema Zakonu o privremenom obavljanju određenih poslova platnog prometa na teritoriji SRJ, prenose NBS.

Istog ili narednog radnog dana NBS, u zavisnosti od trenutka dostavljanja podataka o naplati sa Kosova, vrši isplatu dinarske protivvrednosti našoj Banci, po kupovnom kursu NBS na dan realizacije transakcije. Po dobijanju dinarskih sredstava od NBS, ista se odobravaju u korist računa korisnika.

Preuzmi Izjavu za priliv novca iz inostranstva (PDF) Preuzmi INSTRUKCIJU za devizna plaćanja (važi od 1.10.2021.) (PDF)